Suwmiarka

Suwmiarka to podstawowe narzędzie pomiarowe wszędzie tam, gdzie potrzebne jest precyzyjne określenie wymiarów przestrzennego przedmiotu. Trudno o lepszy przykład zastosowania suwmiarki niż złotnictwo. Pozwala, bez sięgania po bardziej specjalistyczne narzędzia szybko ocenić grubość drutu, rozmiar kamienia, czy średnicę otworu. W złotnictwie suwmiarka jest narzędziem równie podstawowym co linijka w geometrii.

suwmiarka analogowa
suwmiarka analogowa

Suwmiarki bez noniusza wywodzą się ze starożytnych Chin, ale swój obecny kształt zawdzięczają Pierre’owi Vernier’owi. To francuski matematyk, który w 1631 roku opracował specjalną skalę, która pozwala na wykonywanie precyzyjnych pomiarów za pomocą suwmiarki.

Pierre Vernier nazwał swój wynalazek na cześć portugalskiego astronoma i matematyka – Portugalczyk Pedro Nunes (łac. Nonius) wymyślił wcześniej – bo w 1542 roku – podobny system, ale trudniejszy w użyciu. Stąd w niektórych językach przyjęła się nazwa “noniusz”, a w niektórych “vernier” (np. po polsku mówimy “suwmiarka z noniuszem”, a po angielsku “vernier caliper”).

Dlaczego w dzisiejszych czasach w ogóle uczyć się obslugi suwmiarki analogowej, skoro mamy już elektroniczne? Chociażby po to, żeby co jakiś czas móc zweryfikować, czy mierząc twoją elektroniczną suwmiarką otrzymujesz prawidłowe wyniki pomiarów 🙂

Chcesz opanować pomiar suwmiarką analogową?
Zobacz nasz poradnik 🙂