Brylant w moście to za mało, artysta chce oprawić… Ziemię!

Mieczysław Gryza znany jest z kontrowersyjnych performance’ów. Chociaż, sądząc po ostatnich dokonaniach, jego ulubionym narzędziem w pracy twórczej wydaje się być wiertarka, tym razem nie zamierza wiercić otworu pod brylant w moście ani pobierać materiału do pracy bezpośrednio ze ściany teatru w Legnicy. Artysta postanowił oprawić Ziemię przy pomocy oprawy ciągłej ze srebra!

Uwaga: powyższa grafika to jedynie poglądowa wizualizacja, rzeczywista skala, ani detale projektu nie zostały zachowane!

Sam jestem zaskoczony, że jako pierwszy postanowiłem oprawić Ziemię. Jest to w pewnym sensie klejnot ostateczny – zarówno pod względem rozmiarów, jak i wartości. Zawiera w sobie choćby wszystkie diamenty świata, ale też wiele, wiele więcej. Po prostu nie ma na ziemi większego obiektu, który można by było użyć w biżuterii.

komentuje swoja koncepcję „Mietal”. Oprawa ma być szeroką na centymetr wstęgą srebra opasującą naszą planetę po linii równika. Na każdym z kontynentów przez które będzie przebiegała oprawa artysta zamierza przylutować obrączkę.

Będzie to praca wyjątkowa również pod tym względem, że będzie mogło ja jednocześnie nosić kilka osób, oddalonych od siebie o tysiące kilometrów. Paradoksem jest również to, że to właśnie biżuteria, kojarzona z małymi obiektami, będzie mogła pochwalić się największym dziełem sztuki na świecie!

– komentuje twórca.

Tworzenie gigantycznego dzieła pochłonie równeiż gigantyczne fundusze. Zapytaliśmy Gryzę skąd planuje pozyskać środki na tak ambitny projekt.

Ponieważ kwota jest dość duża, praca będzie finansowana różnymi kanałami. Duże wsparcie zaoferowało ministerstwo kultury – Polska obręcz opasująca ziemię będzie pomocna w identyfikacji naszego kraju jako światowego mocarstwa. Częściowo projekt finansowany jest społecznościowo, a częściowo polegamy na mecenasach, w tym KGHM. Wsparcie zaoferowało też wiele państw i samorządów, przez których teren będzie przebiegała oprawa – to świetna atrakcja turystyczna.

W roku 2021 Kiedy projekt zostanie zrealizowany, wreszcie będziemy mogli zapomnieć o naszych ziemskich kompleksach względem  zdobnych w pierścienie gazowych gigantów!

 

*Powyższy artykuł to oczywiście nasz żart na 1 kwietnia i nie należy traktować go zbyt poważnie 🙂